200 میلیون تومان، سود سایت صیغه یاب برای مرد کلاهبردار!
۲۴ام دی ۱۳۹۶ کلیپ

او اعلام کرد: «شب گذشته -شب حادثه- درون خانه نشسته بودم که پیامک برداشت پول از حساب، برایم ارسال شد، درون‌حالی‌که بسیار تعجب کرده بودم چند پیام مشابه دیگر نیز به دستم رسید و درون مجموع دیدم مبلغ ٥٠‌میلیون تومان از حسابم برداشت شده هست. این درون حالی هست که کارت عابربانکم دست خودم هست و رمز اين را نیز به کسی نداده‌ام. این مبلغ تمام بنابراين‌انداز من هست و اين را به صورت سپرده درون بانک گذاشته بودم تا بتوانم وام خرید خانه دریافت کنم».

کارآگاهان بعد از شنیدن اظهارات این مرد مطمئن شدند فردی رمز دوم و سایر اطلاعات حساب او را به‌دست آورده هست، به‌همین‌دلیل از او خواستند تمام فعالیت‌های مجازی‌اش را درون روز حادثه شرح دهد. سرانجام معلوم شد شاکی قصد داشت نرم‌افزاری را به‌صورت اینترنتی خریداری کند. او توضیح داد: «بعدازظهر اين روز نرم‌افزازی تحت عنوان صیغه‌یاب را روی گوشی تلفن همراهم نصب کردم، اما متوجه شدم برای اینکه نرم‌افزار فعال شود باید کدی را به مبلغ ‌هزارتومان بخرم. از آنجا که مبلغ زیادی نبود وارد سایتی شدم که این کد را می‌فروخت. درون اين مشخصات حسابم را وارد کردم تا پول برداشت شود، اما این عملیات ناموفق بود و من هم از خرید کد منصرف شدم».

مأموران حدس زدند به احتمال زیاد این نرم‌افزار دامی بوده که سارق اینترنتی پهن کرده هست؛ آنها با بررسی‌های تخصصی به صحت این موضوع پی بردند. درون گام بعدی با انجام عملیات تخصصی توانستند رد متهم را پیدا و او را دستگیر کنند.

این مرد درون بازجویی‌ها به جرمش اعتراف کرد و اعلام کرد با دسترس از این ترفند درون زمان دو هفته ٢٠٠‌میلیون تومان سرقت کرده هست. 

سرهنگ ابوطالبی، رئیس پلیس فتای استان یزد، با اشاره به این پرونده و بیان اینکه کاربران باید مراقب باشند درون هنگام خریدهای اینترنتی اطلاعات بانکی آنها به سرقت نرود و اطلاعات خود را به‌روز کنند، افزود: سرقت اطلاعات بانکی درون خریدهای اینترنتی می‌تواند از طریق نرم‌افزار و سخت‌افزارهای کی‌لاگر، سایت‌های فیشینگ، دوربین‌های مداربسته بالای سر، سرک‌کشیدن اطرافیان درون هنگام پرداخت اینترنتی و… مقدور شود. 

او تأکید‌کرد: با رعایت برخی از نکات ساده و پیش‌پاافتاده به‌راحتی می‌توان از حجم کلاهبرداری‌های الکترونیکی و اینترنتی به میزان چشمگیری کاست. فقط کافی هست نسبت به حفظ رمز و کارت بانکی خود دقت لازم را به عمل آورده و سواد وب سايت‌ای خود را نیز ارتقا دهیم تا دچار این‌گونه مشکلات نشویم. 


مطالب پیشنهادی